FILTERS
Close
Besplatna dostava za sve narudžbe iznad 100€
Dokaz o zaručničkom prstenu potječe iz doba Rimskog carstva, što je bilo prije više od 2000 godina. Rimljanke nižeg staležu su imale čak dva prstena. Jedan zlatni koji su nosile u javnosti i jedan od željeza koji su nosile po kući kod obavljanja kućanskih poslova. Rimljanke viših staleža su nosile samo jedan zlatni prsten, ali mnogo veće vrijednosti.
Zaručnički prsten nije samo znak ljubavi, već vječni simbol obećanja, početak zajedničkog putovanja ispunjenog ljubavlju i predanošću.”
Kada pričamo o zaručničkom prstenju, ono je bilo dosta jednostavno, sve do 15. Stoljeća kada je car Maksimilijan l. Hamburški zaprosio svoju izabranicu Katarinu s dijamantnim prstenom.
Taj primjer su počeli slijediti plemićki visokog roda, koji su si mogli priuštiti dijamantne ili drago kamenje rijetke vrijednosti.
Popularnost dijamanata na zaručničkom prstenju dolazi ponovno do izražaja tek u 20. Stoljeću, kada je korporacija De Beers koja se bavi eksploatacijom, proizvodnjom i trgovinom dijamanata osmislila marketinšku kampanju pod nazivom “Dijamanti su zauvijek”.
Na kojoj se ruci nosi zarucnicki prsten?
U većini tradicija, zaručnicki prsten se nosi na prstenjaku lijeve ruke. Običaj koji smo preuzeli od Egipčana i Rimljana koji su vjerovali da kroz četvrti prst lijeve ruke prolazi vena koja vodi ravno do srca. S obzirom da je srce središte emocija, nošenje prstena na veni koja vodi do središta smatra se pečatom dvoje zaljubljenih.
A što kada dođe vjenčano prstenje?
Na dan vjenčanja, mladenka skida svoj zaručnički prsten, a može ga i premjestiti na desnu ruku. To je stoga što neke kulture smatraju kako bi se vjenčani prsten trebao staviti na slobodni prst. Nakon obreda vjenčanja, mladenka može vratiti zaručnički prsten iznad ili ispod vjenčanog prstena.
Ispod znači da se stavlja prije, a iznad da se stavlja nakon vjenčanog prstena.
To ovisi o svakoj mladenki osobno, kako ona više preferira nositi.
Ukoliko se stavlja prvo zaručnički, pa vjenčani – to se smatra prirodnim, logicnim poretkom.
S druge strane, u nekim kulturama, kao što je Velika Britanija, smatraju da vjenčani prsten mora ići prvi jer se on nikada ne skida i treba se nositi bliže srcu.
Treća opcija nošenja je da zaručnički nosite odvojeno od vjenčanog. Dakle, na suprotnoj ruci od one na kojoj nosite vjenčani prsten.
Neki ljudi, ukoliko su lijevaci se odlučuju nositi vjenčani prsten na desnoj ruci znog toga što im je lijeva ruka dominantnija i njome obavljaju mnoge poslove. Na taj način smanjuju rizik od oštećenja burme.
Stoga, ukoliko zaručnički prsten želite nositi odvojeno od vjenčanog, njega nosite na desnoj ruci.
Što se tiče vjenčanog prstenja, u nekim zemljama se burme nose na prstenjaku desne ruke jer desnom rukom puno više rukuju te se to smatra pokazateljem bračnog statusa.
Kao što vidite, nema pravog ili krivog načina nošenja zaručničkog i vjenčanog prstenja, pogotovo u današnje vrijeme kada smo postali liberalniji i ne držimo se strogo običaja.